Zdolność kredytowa nadal wysoka

Dziś jest: Niedziela, 25 października 2020, Imieniny: Darii, Ingi
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Kredyty

2014-03-11

Zdolność kredytowa nadal wysoka

Oprocentowanie kredytów hipotecznych spadło dzięki obniżkom stóp procentowych. Nawet wzrost marż nie wpłynął negatywnie na sytuację kredytobiorców. Dzięki temu zmalały raty kredytów i wzrosła zdolność przyszłych kredytobiorców. Na poprawę sytuacji wpłynęły jednak jeszcze inne czynniki.
W naszych comiesięcznych raportach zdolność liczymy dla dwóch modelowych kredytobiorców. Pierwszy z nich, to małżeństwo w wieku 35 lat z dzieckiem na utrzymaniu. Ich łączny, miesięczny dochód, to dwukrotność średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Do analizy przyjmujemy spłacaną przez nich ratę w wysokości 300 zł miesięcznie i kratę kredytową. Z przyznanego limitu w wysokości 5 tysięcy złotych średnio wykorzystują 1 tysiąc miesięcznie. Drugi kredytobiorca, to singiel w wieku 30 lat. Co miesiąc otrzymuje wynagrodzenie równe średniemu wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw wg. danych GUS. Posiada limit na karcie na 2 tysiące złotych, ale wykorzystuje z niego tylko 500 zł miesięcznie. Przez ostatni rok zdolność kredytowa, liczona dla małżeństwa, zwiększyła się o, ponad 23%, co daje kwotę kredytu wyższą o ponad 84 tys. złotych. W przypadku singla procentowy wzrost jest jeszcze większy – prawie 26%, co przekłada się na kwotę w wysokości ponad 49 tysięcy złotych.

Główny wpływ na poprawę sytuacji osób ubiegających się o pożyczkę na cele mieszkaniowe miały w tym okresie miały 3 czynniki:
1. Oprocentowanie kredytów mieszkaniowych spadło o około 0,7 punktu procentowego. Co prawda marże wzrosły o około 0,3 punktu procentowego (i wynoszą obecnie około 1,8%) jednak w tym samym czasie spadła znacząco stawka bazowa. WIBOR 3M, przyjmowany przez większość banków, od początku marca 2013 do końca lutego 2014 obniżył się o 1 punkt procentowy i wynosi obecnie około 2,71%.

2. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 185 złotych i wynosi obecnie 3 895 złotych brutto (wartość ze stycznia 2014). W grudniu 2013 roku przeciętne wynagrodzenie wyniosło aż 4 221 złotych, dzięki czemu zdolność kredytowa osiągnęła rekordową wysokość. W tym przypadku należy pamiętać, że realny wzrost wynagrodzenia nie musi się pokrywać ze statystykami.

3. Banki do liczenia zdolności mogą przyjmować dłuższy okres kredytowania. Wcześniej było to maksymalnie 25 lat, a po dostosowaniu swoich procedur do wytycznych rekomendacji S banki wydłużyły ten okres o 5 lat.

Na rynku kredytów mieszkaniowych, w ostatnim roku, zaszły jednak również inne zmiany. Niestety nie wszystkie wpływają na poprawę sytuacji kredytobiorców:
- 1. stycznia 2014 roku wystartował program Mieszkanie dla Młodych. Dzięki niemu młode osoby, przed 35 rokiem życia mogą uzyskać dofinansowanie do wkładu własnego starając się o kredyt na zakup swojej pierwszej nieruchomości. Niestety program obejmuje jedynie nieruchomości na rynku pierwotnym, a ze względu na limity ceny metra kwadratowego, podaż mieszkań jest niewystarczająca.

- Banki zgodnie z wytycznymi znowelizowanej rekomendacji S zaprzestały udzielać kredytów na 100% wartości nieruchomości i więcej. Obecnie, aby otrzymać kredyt trzeba dysponować przynajmniej 5% wkładem własnym.

- Maksymalny okres kredytowania wynosi obecnie 35 lat. Z rynku zniknęły dostępne jeszcze niedawno kredyty na 40 czy 50 lat.

- Kredyty w walutach obcych nie są już praktycznie udzielane. W ostatnim kwartale 2013 roku mniej niż 1% wszystkich kredytów stanowiły kredyty denominowane do euro, franka szwajcarskiego, czy dolara amerykańskiego. Obecnie o kredyt w walucie obcej mogą się starać jedynie kredytobiorcy uzyskujący dochody w tej walucie.

Michał Krajkowski – główny analityk, Dom Kredytowy Notus
Zgodnie z oczekiwaniami zdolność kredytowa Polaków spadła. Jest to jednak spowodowane spadkiem wynagrodzenia, którego należało oczekiwać. Po wzroście wynagrodzenia w grudniu zawsze obserwujemy jego spadek w styczniu, a do obecnych wyliczeń uwzględnianie były właśnie te wartości. W kolejnych miesiącach dochody Polaków nie powinny się gwałtowanie zmieniać, co będzie oznaczało stabilizację w zakresie zdolności kredytowej. Kolejny czynnik decydujący o zdolności kredytowej, czyli stopy procentowe, w nadchodzących miesiącach także nie powinny się zmieniać. Będzie to także wpływało na zachowanie obecnych poziomów dostępnych kwot kredytów.

Zdolność kredytowa rodziny
W lutym 2014 roku modelowa rodzina mogła otrzymać kredyt hipoteczny w średniej wysokości 448 897 zł. Oznacza do spadek zdolności kredytowej w relacji do miesiąca poprzedniego o ponad 8,4 tys. złotych (1,8%). Najwyższą kwotę kredytu, trzeci miesiąc z rzędu, oferował Bank BGŻ – 507 tys. złotych, w Pekao S.A. można było otrzymać 491 tys. złotych, a w Banku Millennium 467 tys. złotych.

Zdolność kredytowa rodziny

Opracowanie własne DK Notus i MarketMoney.pl

Konrad Pluciński – ekspert MarketMoney.pl
Zdecydowana większość kredytów hipotecznych jest spłacana w racie równej. Decydujemy się na nią głównie dlatego, że przez prawie połowę okresu kredytowania jest ona niższa (czasami nawet o kilkaset złotych) od raty malejącej. Mniejsze miesięczne wydatki wpływają pozytywnie na zdolność kredytową – bank przy jej szacowaniu przyjmuje niższą ratę przyszłego kredytu. Jeśli jednak nie mamy problemu ze zdolnością kredytową, to zdecydowanie bardziej opłacalna będzie dla nas rata malejąca. Dzięki temu, że za jej pomocą szybciej niż w przypadku raty równej spłacamy kapitał kredytu, to łączny koszt odsetkowy będzie zdecydowanie niższy. Decydując się na ratę malejącą, przy kredycie na 300 tys. złotych na 30 lat możemy oszczędzić nawet ponad 40 tys. złotych.

Zdolność kredytowa singla
Osoba prowadząca jednoosobowe gospodarstwo domowe mogła w lutym liczyć średnio na 240 410 złotych kredytu. To prawie 8,8 tys. złotych (3,5%) mniej niż w styczniu. Największą kwotę singiel mógł, tym razem, otrzymać w Banku Pekao S.A. - 295 tys. złotych i 281 tys. złotych w Banku BGŻ. mBank spadł na trzecie miejsce z kwotą kredytu w wysokości 279 tys. złotych.

Opracowanie własne DK Notus i MarketMoney.pl

Konrad Pluciński - MarketMoney.pl Michał Krajkowski – Dom Kredytowy Notus
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.