Zaskoczenia nie było – kredyty jeszcze tańsze

Dziś jest: Środa, 21 października 2020, Imieniny: Urszuli, Hilarego
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Kredyty

2013-01-09

Zaskoczenia nie było – kredyty jeszcze tańsze

Nawet o kolejne 3 procent może spaść rata kredytu mieszkaniowego spłacanego w złotych. Wszystko dzięki oczekiwanej przez rynek obniżce stóp procentowych. Decyzja Rady Polityki Pieniężnej, to dobra wiadomość dla wszystkich kredytobiorców zadłużonych w naszej walucie. Powodów to optymizmu jest więcej, gdyż dalsze obniżki są bardzo prawdopodobne.

Na pierwszym tegorocznym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej zapadła decyzja o obniżeniu stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami rynku od 10 stycznia stopa referencyjna będzie wynosić 4 procent. Jest to już kolejna obniżka w cyklu, który został zapoczątkowany w listopadzie. Na trzech kolejnych posiedzeniach członkowie RPP obniżyli stopy procentowe łącznie o 75 punktów bazowych.

Wibor też w dół
Warto jednak zwrócić uwagę, że z punktu widzenia kredytobiorców najistotniejsze są notowania stopy Wibor, a tam spadki są znacznie większe. Od swojego maksimum w roku ubiegłym stawka 3 miesięczna spadła o ponad 1 punkt procentowy. Najwyższy w ostatnim czasie poziom Wibor notował bowiem w dniu 11 lipca (5,14%), a dzisiaj poziom ten to 4,05%. Dla wszystkich osób spłacających kredyty w złotych, oznacza to wymierne korzyści i niższą ratę. Dla zobowiązania w wysokości 200 tysięcy złotych zaciągniętego na 30 lat, oznacza to ratę niższą o około 140 złotych. W lipcu tego roku rata kredytu wynosiła około 1280 złotych, a dzisiaj jest to nieco ponad 1140 złotych.

Dalsze obniżki stóp spodziewane
Dalsze obniżki stóp procentowych i stopy Wibor są ciągle możliwe, a to będzie oznaczało dalsze spadki rat kredytowych. Poniższa tabela przedstawia wysokość rat dla kredytu z powyższego przykładu w zależności od poziomu stopy Wibor.

Wibor

Rata

5,14%

1 280

4,05%

1 142

4,00%

1 135

3,75%

1 105

3,50%

1 073

3,25%

1 043Źródło: Dom Kredytowy Notus

Obniżki stóp i spadek oprocentowania klienci banków odczują w różnym terminie. Większość instytucji aktualizuje oprocentowanie kredytów w cyklach 3 miesięcznych. Może to oznaczać, że np. część klientów, których oprocentowanie jest zmieniane zawsze na początku kwartału, niższą ratę będzie płacić dopiero w marcu. Jednak dalsze oczekiwane obniżki stóp procentowych będą skutkowały kolejnymi obniżkami Wiboru i niższym oprocentowaniem, prędzej czy później, cieszyć będą się wszyscy kredytbiorcy zadłużeni w naszej walucie.

Michał Krajkowski
Główny Analityk
Dom Kredytowy Notus

» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.