Zagraniczny dom z polską hipoteką

Dziś jest: Niedziela, 25 października 2020, Imieniny: Darii, Ingi
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Kredyty

2010-07-15

Zagraniczny dom z polską hipoteką

Zagraniczne podróże do miejscowości wypoczynkowych często kończą się pomysłami o zakupie domu w odwiedzanym mieście. Kupno domu za granicą jest proste, o ile posiadamy wystarczającą ilość środków. Jednak jeśli chcemy zakupić zagraniczną rezydencję w kredycie, sytuacja staje się trudniejsza.


Skredytowanie nieruchomości położonej poza granicami RP nie należy do najłatwiejszych transakcji. Wszystko dlatego, że żaden z banków nie ustanowi zabezpieczenia na takiej nieruchomości. Jednak dla chcącego nic trudnego, bo dobrym rozwiązaniem, które pozwoli nam kupić mieszkanie lub dom za granicą jest rozdzielenie celu kredytowania od zabezpieczenia kredytu.

Michał Krajkowski, analityk Domu Kredytowego Notus podpowiada - Bank może udzielić kredytu na zakup mieszkania zagranicą, ale tylko pod warunkiem, że zabezpieczeniem kredytu będzie inna nieruchomość położona w Polsce. Banki niechętnie akceptują zabezpieczanie na nieruchomości położonej poza granicami naszego kraju, ponieważ powoduje to utrudnienia lub brak możliwości windykacji w przypadku niespłacania kredytu.

Jednak w sytuacji, gdy posiadamy inną nieruchomość na terenie Polski, która może być zabezpieczeniem kredytu (bo nie jest obciążona kredytem hipotecznym), możemy już ubiegać się o kredyt na zakup. Podejście banków do tego typu transakcji również nie jest jednolite i za każdym razem analiza wniosków będzie szczególnie wnikliwa. Warto zwrócić uwagę, że w części banków istnieje również ograniczenie co do lokalizacji nieruchomości będącej celem kredytu i kredytem mieszkaniowym można skredytować zakup nieruchomości położonej tylko na terenie Polski. Oznacza to, że te banki będą w stanie udzielić kredytu, ale tylko jako pożyczkę hipoteczną. Klient otrzymuje środki na dowolny cel i tylko od niego zależy na co je przeznaczy. Podstawowy rezultat jaki z tego wynika oznacza zdecydowanie wyższą marżę i oprocentowanie, a co za tym idzie także ratę kredytu.

Jednak w części banków, między innymi BZ WBK, Deutsche Bank, Getin Noble Bank klient ma możliwość uzyskania kredytu z takim samym oprocentowaniem jak dla kredytu przeznaczonego na zakup nieruchomości położonej na terenie RP. Z założenia banki te stosują takie same warunki cenowe dla kredytów przeznaczonych na zakup nieruchomości niezależnie od ich położenia. Istotna jest lokalizacja nieruchomości będącej zabezpieczeniem kredytu. Ta nieruchomość bezwzględnie musi być zlokalizowana w Polsce. Jednak w wyniku analizy bank zawsze może podjąć decyzję o zastosowaniu wyższej marży, czy też obniżeniu dopuszczalnego poziomu wskaźnika LTV (loan to value) ze względu na podwyższone ryzyko takiej transakcji.

Z uwagi na złożoność transakcji takie wnioski są rozpatrywane szczególnie wnikliwie i ostateczne warunki kredytu mogą być ustalone dopiero po przeanalizowaniu kompletu dokumentów. Dlatego w niektórych bankach decyzja o ostatecznym zakwalifikowaniu transakcji jest podejmowana dopiero po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich dokumentów – podkreśla Krajkowski. Oznacza to, że w zależności od lokalizacji i specyfiki transakcji inne banki także mogą udzielić kredytu przeznaczonego na zakup w cenie kredytu mieszkaniowego, a nie jako pożyczkę hipoteczną.

W przypadku zakupu nieruchomości położonej zagranicą rozwiązaniem może być także zaciągnięcie kredytu w banku w kraju, w którym nabywamy nieruchomość. W takiej sytuacji wniosek jest rozpatrywany zgodnie z procedurami i regulacjami odpowiedniego banku.

Źródło: Materiały prasowe
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.