Wyślij kredyt na wakacje

Dziś jest: Niedziela, 25 października 2020, Imieniny: Darii, Ingi
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Kredyty

2010-07-19

Wyślij kredyt na wakacje

Gdy przychodzą wakacje większość osób marzy o urlopie. W końcu każdy chce czasem odpocząć od obowiązków. Niestety dla wielu kredytobiorców konieczność opłacenia raty kredytu hipotecznego oznacza brak środków na realizację letnich planów. Na szczęście nie tylko od pracy można zrobić sobie wakacje – od kredytu także.


Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym. Wielu osobom, które terminowo spłacają raty, po opłaceniu bieżących należności nie pozostaje wiele oszczędności. Tymczasem każdy czasem potrzebuje złapać oddech i zrobić sobie wolne. W takiej sytuacji można skorzystać z tak zwanych wakacji kredytowych, a więc karencji w spłacie kredytu. Jest to rozwiązanie pomocne w przypadku konieczności sfinansowania nieprzewidzianych lub ponadprogramowych wydatków lub po prostu kiedy aktualna sytuacja życiowa sprawia, że nie można opłacić raty.

Jakie wakacje ci przysługują?
Możliwość skorzystania z wakacji kredytowych jest zazwyczaj zapisana w umowie i nie trzeba za nią płacić. Ich długość i częstotliwość zależy od banku, w jakim posiada się kredyt. Zazwyczaj mogą one trwać od jednego do sześciu miesięcy. - Większość banków, która stosuje takie rozwiązanie dopuszcza możliwość niezapłacenia tylko jednej raty. Nieliczne banki, np. Bank Zachodni czy Pekao SA pozwalają na nieco dłuższą prolongatę spłaty. Nie wszystkie instytucje kredytujące umożliwiają jednak takie rozwiązanie. Wakacji kredytowych nie stosują BGŻ, Deutsche Bank, mBank czy Multibank – wyjaśnia Michał Krajkowski, analityk Domu Kredytowego Notus. Jeśli zaś chodzi o częstotliwość zawieszenia spłat, to w części banków wakacje kredytowe przysługują raz w roku, w innych natomiast jedynie raz lub dwa w całym okresie kredytowania. Niektóre instytucje kredytujące zezwalają na taką opcję jedynie w wyjątkowych okolicznościach, jak na przykład utrata pracy.

Poniższa tabela pokazuje maksymalny okres wakacji kredytowych, ich częstotliwość i rodzaj zawieszenia spłaty dla wybranych banków.

Bank

Długość wakacji (w miesiącach)

Jak często można skorzystać

Rodzaj zawieszenia spłaty

BZ WBK

6

Raz w okresie kredytowania

Część kapitałowa

DnB Nord

2

Raz w roku; maksymalnie 3 razy w okresie kredytowania

Część kapitałowa

Eurobank

1

Raz w roku

Część kapitałowa

Lukas Bank

1

Raz w roku

Część kapitałowa

Millennium

1

Raz w roku

Cała rata

Nordea

1

Raz w roku

Cała rata

Pekao SA

6

Raz na 5 lat; maksymalnie 2 razy w okresie kredytowania

Cała rata

PKO BP

1

Raz w całym okresie kredytowania

Cała rata

Polbank EFG

1

Raz w roku;

dodatkowo 2 razy do roku możliwość regulowania rat

Cała rata


Źródło: opracowanie własne Domu Kredytowego Notus

Nie ma nic za darmo… Aby zawiesić spłatę rat kredytu wystarczy złożyć do banku wniosek o wakacje kredytowe. Należy jednak wcześniej sprawdzić, jak długo będzie on rozpatrywany. Czasem wystarczą dwa tygodnie przed terminem spłaty, a w niektórych przypadkach trzeba o tym pomyśleć nawet miesiąc wcześniej. Przed złożeniem prośby o przyznanie karencji warto jednak pomyśleć, czy rzeczywiście się ona opłaca. Często kredytobiorca zwolniony jest wówczas jedynie ze spłaty części kapitałowej raty, a odsetki nadal trzeba spłacać. - W przypadku kredytów w złotych, gdzie w początkowych ratach udział odsetek jest bardzo duży, zawieszenie spłaty kapitału spowoduje, że rata spadnie tylko o kilka procent, więc może to być tylko doraźne rozwiązanie – wyjaśnia specjalista DK Notus.

Co więcej zawieszone raty kiedyś trzeba będzie spłacić. Część banków oferuje po prostu wydłużenie okresu kredytowania o długość trwania wakacji. W niektórych zaś niezapłacone raty zostaną podzielone i doliczane do kolejnych rat, więc ich kwota będzie wyższa w kolejnych miesiącach. - Warto zapamiętać, że wakacje kredytowe to rozwiązanie powodujące, że łączny koszt kredytu wzrasta i z takiego rozwiązania należy korzystać rozważnie, uwzględniając jego zalety i wady – podsumowuje Michał Krajkowski.

Źródło: Materiały prasowe
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.