Wady i zalety kredytu w walucie i w złotówkach

Dziś jest: Środa, 21 października 2020, Imieniny: Urszuli, Hilarego
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Kredyty

2015-05-10

Wady i zalety kredytu w walucie i w złotówkach

Wielu kredytobiorców zadaje sobie to pytanie na początku drogi po kredyt – lepiej jest zapożyczyć się w złotówkach, czy moje jednak w obcej walucie? Obie opcje mają swoje wady i zalety, którym przyjrzymy się poniżej.

Ostatnie zawirowania wokół kursu franka szwajcarskiego sprawiło, że wiele osób, chcących starać się o kredyt gotówkowy, zrezygnowało z pomysłu wzięcia pożyczki w obcej walucie. Czy słusznie? Czy kredyt w złotówkach jest bezpieczniejszy? Oto najważniejsze wady i zalety kredytu w walucie oraz w złotówkach.

 

Kredyt w złotówkach bezpieczniejszy

Prawdą jest, że kredyt zaciągnięty w złotówkach jest bezpieczniejszy. Kredytobiorca doskonale wie, ile będzie musiał zapłacić w ostatecznym rozrachunku za zaciągnięty kredyt. Miesięczne raty są stałe i w tym względzie nic nie jest w stanie zaskoczyć klienta banku. Kredyt w obcej walucie zależny jest od jej kursu (kurs można śledzić codziennie np. w Internecie na http://www.biztok.pl/waluty). Jeśli ten odnotuje nagły skok, wówczas zwiększa się miesięczna rata spłaty kredytu oraz jego ostateczny koszt.

 

Niższy procent kredytu w walucie

Co jednak przyciąga klientów do ubiegania się o kredyt w obcej walucie? To niskie oprocentowanie zobowiązania wobec banku. W bezpośrednim porównaniu do kredytów zaciągniętych w złotówkach, procent ten jest zdecydowanie niższy. Jeśli więc na rynku walutowym nie dojdzie do nagłych zawirowań, wówczas taki kredyt staje się zdecydowanie tańszy i bardziej opłacalny.

 

Brak pewności

Istotną wadą kredytu walutowego jest fakt, że kredytobiorca nie wie, jak będą wyglądać ostateczne sumy wypłacanych transz. Te są bowiem zależne od aktualnego kursu danej waluty, więc może okazać się, że w konkretnym momencie otrzymamy mniej gotówki, niż początkowo zakładaliśmy. Istnieje oczywiście możliwość ustalenia wysokości transz kredytowych, jakie chcemy otrzymać, ale wówczas nie znamy dokładnej i ostatecznej kwoty naszego zadłużenia w przeliczeniu na złotówki.

Możliwość przewalutowania

Na korzyść kredytów w obcej walucie należy oddać, że istnieje możliwość przewalutowania swojego kredytu do złotówek w dowolnie wybranym przez nas momencie. Nie zawsze jest to jednak opcja opłacalna. Banki naliczają sobie odpowiednią prowizję za ten proceder, który skutecznie zniechęca niektórych klientów do przejścia na kredyt złotówkowy.

Zdolność kredytowa

W obu przypadkach zdolność kredytowa wygląda podobnie. Jeszcze niedawno sporo osób, które nie mogły ubiegać się o kredyt w złotówkach, skutecznie uzyskiwało pożyczkę w obcej walucie. Wszystko oczywiście przez stosunkowo niskie oprocentowanie tego produktu bankowego. Obecnie różnice te nieco zatarły się, a nawet wskazuje się, że łatwiej jest ubiegać się o kredyt złotówkowy. Ostatnie wydarzenia związane z tzw. Frankowiczami mogą tylko pogłębić tę tendencję.

 

Na co się zdecydować?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Obie opcje mają swoje atuty i słabe strony. Kredyt w złotówkach zdecydowanie warto polecić tym, którzy wolą mieć jasną i klarowną sytuację. Kredyt w walucie może być opłacalny, ale trzeba liczyć się z ryzykiem, jaki za sobą niesie.

 

W. Chentkiewicz


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.