Noworoczne niespodzianki kredytowe

Dziś jest: Niedziela, 25 października 2020, Imieniny: Darii, Ingi
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Kredyty

2010-01-12

Noworoczne niespodzianki kredytowe

W nowym roku banki proponują klientom nowe rozwiązania w obszarze kredytów. Do rządowego programu "Rodzina na swoim", z którego w 2009 roku skorzystało ponad 30 tys. rodzin, przystąpiły dwie kolejne instytucje finansowe: MultiBank oraz BGŻ. BNP Paribas Fortis i Bank Ochrony Środowiska obniżyły natomiast marże produktów hipotecznych, LUKAS Bank – prowizję od udzielanych kredytów samochodowych, a Polbank EFG zaoferował tańszy kredyt gotówkowy.


Od 7 stycznia wnioski o preferencyjny kredyt w ramach rządowego programu „Rodzina na swoim” przyjmuje MultiBank. MultiPlan to kredyt hipoteczny z dopłatami, udzielany w złotówkach na okres do 45 lat. Jego oprocentowanie zaczyna się od 7,37%,a prowizję ustalono na poziomie 0 – 4%. Od 11 stycznia kredyt preferencyjny dostępny jest również w ofercie Banku BGŻ. Tutaj klient może liczyć na maksymalnie 40- letnie finansowanie do 100% wartości nieruchomości, przy marży zaczynającej się od 1,9%. BGŻ umożliwia ponadto skredytowanie opłaty za udzielenie kredytu do wysokości 2% jego wartości oraz karencję w spłacie kapitału do 29 miesięcy.

Podpisując umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, MultiBank i BGŻ dołączyły do 14 innych instytucji oferujących kredyty mieszkaniowe z dopłatami: Alior Banku, Banku BPH, Banku Handlowego w Warszawie, Banku PKO BP, Banku Pekao, Banku Pocztowego, Banku Polskiej Spółdzielczości, Banku Zachodniego WBK, Dombanku Hipotecznego, Euro Banku, Gospodarczego Banku Wielkopolski, Mazowieckiego Banku Regionalnego, Noble Banku, Pekao Banku Hipotecznego oraz Lukas Banku SA. W 2009 roku banki te udzieliły ponad 30 tys. preferencyjnych kredytów na łączną kwotę 5.416.531 tys. zł, co – według danych BGK – stanowi ponad 10% wszystkich kredytów hipotecznych i 20% tych, które w 2009 r. udzielono w złotych.

Pewne złagodzenie polityki kredytowej widać w BNP Paribas Fortis, który obniżył marżę kredytów i pożyczek hipotecznych. Od stycznia będzie ona ustalana indywidualnie i uzależniona od kwoty kredytu oraz poziomu LTV dla danej transakcji. Bank obniży dodatkowo marżę do poziomu 2,25% (dla kredytu powyżej 500 tys. zł i LTV do 80%) klientom, którzy skorzystają jednocześnie z nowej oferty kont osobistych (wykupią jeden z trzech pakietów: M, L lub XL oraz będą zasilać rachunek stałymi wpływami). Kredyty i pożyczki zabezpieczone hipoteką są udzielane w złotówkach, a ich oprocentowanie bazuje na 3- miesięcznej stawce WIBOR.

Marże produktów hipotecznych w euro obniżył z kolei Bank Ochrony Środowiska. Marże kredytów hipotecznych spadły od 0,50 p.p. do 0,80 p.p. W przypadku pożyczek hipotecznych obniżka wynosi maksymalnie 1,50 p.p. BOŚ przygotował również ofertę pożyczek gotówkowych dla przedstawicieli wolnych zawodów, m.in. lekarzy prowadzących prywatną praktykę, prawników, biegłych rewidentów, osób na kontraktach menedżerskich. Bank zaoferuje im marżę niższą o 4 p.p., przy pożyczce na kwotę do 500 tys. zł.

Tańszy kredyt gotówkowy dla klientów regularnie spłacających raty przygotował Polbank EFG. W ramach „Premii za sumienność” po każdym roku terminowej spłaty bank zwróci kredytobiorcy część zapłaconych odsetek – równowartość obniżki oprocentowania o 1 p.p. Maksymalna kwota zwrotu wyniesie 500 zł. Nowa oferta została wprowadzona 1 stycznia br.

LUKAS Bank obniżył prowizję od kredytów samochodowych. Z nowych stawek mogą skorzystać aktywni posiadacze kont osobistych oraz firmowych, a także osoby, które otworzą rachunek podczas zaciągania kredytu samochodowego. Niższa prowizja obowiązuje od 4 stycznia br.

Bank Produkt Zmiany Data zmiany
Polbank EFG Kredyt gotówkowy "Premia za sumienność" - nagroda finansowa dla kredytobiorców regularnie spłacających raty (zwrot części zapłaconych odsetek) 01.01.10
BNP Paribas Fortis Kredyty i pożyczki hipoteczne Obniżenie marży produktów hipotecznych (od teraz ustalana indywidualnie, uzależniona od kwoty kredytu oraz poziomu LTV) 01.01.10
Lukas Bank Kredyt samochodowy Obniżenie prowizji od kredytów samochodowych dla obecnych lub przyszłych posiadaczy kont w LUKAS Banku 04.01.10
MultiBank Kredyt mieszkaniowy z dopłatami Przystąpienie do rządowego programu "Rodzina na swoim" 07.01.10
Bank BGŻ 11.01.10
BOŚ Kredyty i pożyczki hipoteczne w EUR Obniżenie marży produktów hipotecznych 12.01.10
Pożyczka gotówkowa dla przedstawicieli wolnych zawodów Obniżenie marży o 4 p.p.


Justyna Niedzielska
ekspert ds. finansów osobistych portalu Inwestycje.pl

» Odpowiedz

Opinie i komentarze (1)

AutorWypowiedź

Acha

2010-01-12 13:47:58

Obniżenie marży sugeruje, że idzie ku lepszemu z kredytami :-D
Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.