Kredyt w stylu eko

Dziś jest: Niedziela, 25 października 2020, Imieniny: Darii, Ingi
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Kredyty

2010-09-28

Kredyt w stylu eko

Od kilku lat nieprzerwanie panuje moda na ekologiczny styl życia. Wiele osób wybiera przetworzone surowce, produkty przyjazne środowisku i samochody o niskiej emisji spalin. Mało kto jednak mieszka w ekologicznym budynku. Choć rozwiązania przyjazne środowisku, takie jak solary czy okna energooszczędne są szeroko dostępne na rynku, nadal stanowią rzadkość w polskich domach. Banki i instytucje rządowe wyszły jednak naprzeciw ekologicznym potrzebom Polaków.

Choć coraz więcej osób podejmuje pewne kroki w celu ochrony środowiska, to większość zdaje się ignorować fakt, że ich domy nie są „eko przyjazne”. W uczynieniu ich bardziej zgodnymi z naturą często przeszkodę stanowiły wysokie koszty ekologicznych rozwiązań. Jednak obecnie trend ten zaczyna się zmieniać, nie tylko na rynku pierwotnym, ale i wtórnym. Deweloperzy podkreślają w swoich ofertach użycie nieszkodliwych i energooszczędnych materiałów, a osoby decydujące się na modernizację posiadanych już nieruchomości także coraz częściej korzystają z nowych ekologicznych rozwiązań.

Eko kredyty na eko nieruchomości
Osoby, które chcą uczynić swój dom lub mieszkanie bardziej przyjaznymi środowisku mogą ubiegać się o specjalne kredyty. - Od jakiegoś czasu na rynku dostępne są ekologiczne kredyty hipoteczne na budowę, zakup i remont domu lub mieszkania w „eko przyjaznym” budynku. W swojej ofercie ma je BOŚ Bank i Bank BPH – mówi Arkadiusz Rembowski, ekspert finansowy ze Związku Firm Doradztwa Finansowego i Money Expert. Pierwszy ze wspomnianych banków oferuje eko kredyt z obniżonym oprocentowaniem, nawet o 2 punkty procentowe. Budynek musi spełniać jednak pewne wymagania: posiadać odnawialne źródło energii (na przykład kolektory słoneczne, pompy ciepła) i mieć status budynku niskoenergochłonnego lub pasywnego (budynek niskoenergochłonny w ciągu całego sezonu grzewczego potrzebuje maksymalnie 70 kWh do ogrzania 1mkw., a pasywny 15 kWh). - Warto podkreślić, że kredyt ekohipoteczny w BOŚ może zostać przeznaczony nie tylko na zakup, budowę i wykończenie nieruchomości, ale również na spłatę kredytu mieszkaniowego w innym banku. Oczywiście nieruchomość, która jest zabezpieczeniem takiego kredytu musi wykorzystywać technologie ekologiczne – wyjaśnia Robert Wasilewski, szef portalu Hiponet.pl, zajmującego się tematyką kredytów hipotecznych.

Nieco mniejsze wymagania trzeba spełnić w Banku BPH, ale ten oferuje jedynie niższą prowizję, oprocentowanie pozostaje zaś bez zmian. - Aby uzyskać Kredyt Ekohipoteczny w BPH na zakup lub budowę domu energooszczędnego należy przedstawić w banku do wniosku kredytowego projekt techniczny domu energooszczędnego z bilansem cieplnym budynku lub certyfikat energetyczny (gdy dom został oddany już do użytku) – dodaje Robert Wasilewski, Hiponet.pl


BPH Kredyt EkoHipoteczny

BOŚ

Wymagany wkład własny

20% wkładu własnego

wkład własny nie wymagany

Waluta kredytu

CHF, EUR, USD, PLN

PLN, EUR, USD

Okres kredytowana

do 30 lat dla kredytów indeksowanych do walut obcych i do 40 lat dla kredytów w PLN

do 50 lat

Wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe – do 3 miesięcy, 2 przerwy w spłacie rat kredytu

Wakacje kredytowe- nawet do 3 lat


Prowizja za udzielenie kredytu

Prowizja niższa od standardowej o 0,6 punktu procentowego. Możliwa prowizja 0%, gdy klient skorzysta z pakietu ubezpieczeń.

Prowizja podstawowa według tabeli opłat i prowizji wynosi 1,5% nie mniej niż 300 zł. Możliwa prowizja w przedziale od 0,3%-1% w przypadku skorzystania przez klienta z pakietu ubezpieczeń.

Przewalutowanie

0-1,50% kwoty kredytu

pozostałej do spłaty po

zmianie waluty

0zł - zmiana waluty kredytu na PLN

1% - zmiana waluty z PLN na inne waluty


Opracowanie: Hiponet.pl

Dbasz o środowisko – dostaniesz dopłatę
Oprócz preferencyjnych kredytów hipotecznych, możliwe są także dopłaty do kredytów na poszczególne rozwiązania oszczędzające energię. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje dotacje na częściowe spłaty kapitału kredytów na zasadach określonych w Programie Priorytetowym. Jednym z nich jest instalacja kolektorów słonecznych, służących do wytwarzania ciepła. - NFOŚiGW dopłaca do kredytów zaciągniętych na ten cel w 6 współpracujących bankach (BOŚ, Banku Polskiej Spółdzielczości S.A., Gospodarczym Banku Wielkopolski S.A., Krakowskim Banku Spółdzielczym, Mazowieckim Banku Regionalnym S.A. i Warszawskim Banku Spółdzielczym) – wyjaśnia Arkadiusz Rembowski z ZFDF. Dofinansowanie wynosi do 45% wartości kredytu. Program ma trwać 3 lata. Cena zakupionych kolektorów nie może jednak przekraczać 2,5 tys. PLN za mkw.

Oprócz źródeł energii odnawialnej w preferencyjny sposób można także sfinansować termoizolację budynku. Wybrane banki oferują kredyt na ten cel i można z niego opłacić nawet 100% inwestycji. Przed przyznaniem takiej pożyczki budynek poddawany jest audytowi energetycznemu, który ma za zadanie ocenić, jak można zaoszczędzić energię w danym lokalu. Ekspert Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiada także, że osoby, które zdecydują się na takie rozwiązanie mogą skorzystać z premii oferowanej przez Fundusz Termomodernizacji i Remontów. Można z niej pokryć do 20% wartości kredytu i do 16% całkowitych kosztów inwestycji.

Choć rozwiązania ekologiczne w nieruchomościach są często dość kosztowne, a zwrot z tej inwestycji następuje nierzadko dopiero po kilkunastu latach, warto rozważyć ich zastosowanie. Szczególnie w perspektywie coraz większych wzrostów kosztów energii, urządzenia i materiały ekologiczne są nie tylko przyjazne środowisku, ale także pozwalają na spore oszczędności finansowe w dłuższym okresie. Dostępne już na rynku kredyty preferencyjne na ten cel sprawiają, że rozwiązania te stają się jeszcze bardziej opłacalne.
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.