Kredyt na elementarz

Dziś jest: Środa, 21 października 2020, Imieniny: Urszuli, Hilarego
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Kredyty

2009-08-19

Kredyt na elementarz

Zakup podręczników, tornistra czy szkolnej odzieży to spory wydatek na rozpoczęcie roku szkolnego. Kiedy pojawia się pytanie skąd wziąć na ten cel pieniądze, od razu z odpowiedzią przychodzą banki, proponując kredyty gotówkowe. Oczywiście szybko rozwiążą one nasz problem, ale niestety następne miesiące będą oznaczać konieczność spłaty rat kredytowych.

W Open Finance przeanalizowaliśmy ofertę pożyczek gotówkowych w kwocie tysiąca złotych na okres 12 miesięcy. Dla takiego kredytu wysokość miesięcznych rat jest niewysoka, bo waha się od 89 zł w Polbanku do 111 zł w Citibanku w ofercie dla nowych klientów. Z pozoru obciążenie domowych finansów nie będzie więc zbyt duże. Jednak bardziej niż wysokością miesięcznej raty powinniśmy się interesować całkowitym kosztem kredytu, czyli tym ile musimy bankowi oddać ponad to, co pożyczyliśmy. Zaciągając przykładowy kredyt na tysiąc złotych, musimy się liczyć z tym, że będzie nas on kosztował od 66 zł nawet do 329 zł. Krótko mówiąc, może być nawet bardzo drogo. To efekt tego, że banki cały czas zaostrzają politykę kredytową i coraz bardziej obawiają się niespłacania kredytów. A skoro tak, to szczególnie nieznanych wcześniej klientów traktują jako bardzo ryzykownych i każą im słono płacić za pożyczone pieniądze.

W tej sytuacji warto się zastanowić nad alternatywnym rozwiązaniem. Przede wszystkim o szkolnych wydatkach trzeba pomyśleć zawczasu. Najtańszym rozwiązaniem będzie odłożenie wcześniej potrzebnej kwoty. W większości przypadków problem będzie nie natury finansowej, ale raczej związany z brakiem silnej woli. Jeśli zaciągamy kredyt i zamierzamy co miesiąc go spłacać, to równie dobrze moglibyśmy odkładać co miesiąc mniejsze kwoty. W tym tkwi zresztą podstawowa oszczędność, bo oszczędzając to bank płaci nam odsetki, a nie my jemu. Wracając do naszego przykładu, aby uzbierać tysiąc złotych przez rok wystarczy co miesiąc odkładać 81,20 zł na koncie oszczędnościowym (oproc. 6 proc. w skali roku), czyli nawet o 29,8 zł mniej niż w przypadku raty drogiego kredytu.
Więcej na: openfinance.pl, Autor: Mateusz Ostrowski, analityk Open Finance

» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.