KNF łagodzi ograniczenia - będzie łatwiej o kredyt

Dziś jest: Środa, 21 października 2020, Imieniny: Urszuli, Hilarego
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Kredyty

2013-02-27

KNF łagodzi ograniczenia - będzie łatwiej o kredyt

Komisja Nadzoru Finansowego wydała nową Rekomendację T łagodzącą procedury obliczania zdolności kredytowej. Expander zwraca uwagę zwłaszcza na wysokie kwoty jakie na uproszczonych zasadach będą mogły uzyskać osoby, korzystające wcześniej z usług danego banku.
Wciąż czekamy jeszcze jednak na zmiany w Rekomendacji S dotyczącej kredytów hipotecznych.

W najbliższym czasie łatwiej będzie nam uzyskać kredyt. Będzie to możliwe ponieważ KNF wydała nową wersję Rekomendacji T, której założenia banki muszą wprowadzić już w ciągu najbliższych 6-ciu miesięcy (do 31 lipca). Podstawowa zmiana to usunięcie wymogu, aby banki dokładnie badały zdolność kredytową, nawet w przypadku niewielkich pożyczek.

Nowe zasady pozwalają bankom stosować uproszczone procedury oceny zdolności kredytowej m. in. w przypadku kredytów i pożyczek ratalnych, których kwota nie przekracza 4-krotnosci przeciętnego wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Oznacza to, że znacznie łatwiej będzie można kupić na raty rzeczy do wartości niecałych 15 000 zł.

W przypadku kredytów lub pożyczek innych niż ratalne zasady są nieco ostrzejsze, chyba że kredytobiorca wcześniej korzystał z usług banku. Gdy wnioskodawca nie jest bankowi znany może na uproszczonych zasadach uzyskać tylko kwotę nie wyższą niż przeciętne wynagrodzenie, czyli obecnie 3680,3 zł. Jeśli jednak od co najmniej 6 miesięcy korzysta z usług banku, w którym stara się o kredyt, to otrzyma 6-krotność (ok. 22 000 zł) średniej pensji. Najwyższą kwotę kredytu banki mogą przyznawać na uproszczonych zasadach tym, klientom których znają dłużej niż rok - aż ok. 44 000 zł.

Tab1. Warunki do zastosowania uproszczonej oceny zdolności kredytowej
Rodzaj Krotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw Max. kwota kredytu lub pożyczki
Kredyty i pożyczki ratalne 4-krotność 14 721 zł
Inne kredyty i pożyczki Nowy klient 1-krotność 3680 zł
Klient znany bankowi od 6 miesięcy 6-krotność 22 081 zł
Klient znany bankowi od 12 miesięcy 12-krotność 44 163 zł
Źródło: Expander

Kolejną zmianą będzie zniesienie ograniczenia maksymalnego stosunku rat do dochodów. Dotychczas banki nie mogły udzielić kredytu, w przypadku gdyby jego rata w połączeniu z innymi spłacanymi zobowiązaniami przekraczała łącznie 50% dochodów wnioskodawcy zarabiającego poniżej średniej krajowej. Gdy dochód osoby starającej się o kredy był wyższy niż średnia, limit ten wynosił 65%.

Teraz banki same będą mogły ustalać wysokość tego rodzaju limitu. Nie należy jednak spodziewać się, że istotnie go podniosą, gdyż dotychczas nie w pełni wykorzystywały nawet limit określony przez KNF. Poprawić się może jedynie sytuacja najzamożniejszych klientów starających się o kredyt. W ich przypadku nierzadko nawet 20%-30% uzyskiwanych dochodów może bowiem wystarczyć na wygodne życie.

Nie ma natomiast jeszcze decyzji w sprawie zmian w Rekomendacji S dotyczących kredytów hipotecznych. Przypomnijmy, że będą tam zapewne korzystne zmiany dotyczące sposobu obliczania zdolności kredytowej. Pojawią się jednak również zmiany mające negatywny wpływ na możliwość uzyskania kredytu. Planowane jest skrócenie maksymalnego okresu kredytowania do 35 lat i zakaz udzielania kredytów bez wkładu własnego.

Jarosław Sadowski
Główny Analityk firmy Expander
www.expander.pl

» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.