Hipoteki i inwestycje znowu w górę

Dziś jest: Środa, 21 października 2020, Imieniny: Urszuli, Hilarego
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Kredyty

2010-08-25

Hipoteki i inwestycje znowu w górę

Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) prezentuje wyniki sprzedaży, jakie osiągnęły firmy zrzeszone w organizacji w I półroczu 2010r. Pokazują one, że dwa pierwsze kwartały tego roku zdecydowanie można zaliczyć do udanych. Łączna wartość kredytów udzielonych za pośrednictwem członków ZFDF wyniosła 5,715 mld, co oznacza wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Jeszcze bardziej imponująco wyglądają wyniki sprzedaży produktów inwestycyjnych wśród doradców ZFDF – wzrosły one prawie dwukrotnie w porównaniu z pierwszym półroczem 2009r.

Hipoteczne poruszenie
Dane przedstawione przez ZFDF pokazują, że rynek kredytów hipotecznych nadal przeżywa ożywienie. Wyniki sprzedażowe w drugim kwartale tego roku lekko wzrosły w porównaniu z pierwszym. Łączna kwota udzielonych kredytów hipotecznych wyniosła na koniec czerwca 5,715 mld PLN, co oznacza wzrost o około 600 mln PLN w stosunku do I półrocza 2009r.

Marcin Szostak, Wiceprezes ZFDF, Wiceprezes Expadner - Jak widać po wynikach pierwszego półrocza 2010 roku kryzys finansowy mamy już za sobą. Od początku roku z miesiąca na miesiąc rośnie wartość udzielanych kredytów hipotecznych oraz zainteresowanie Polaków oszczędzaniem. Na rynku kredytowym obserwujemy coraz większą konkurencję pomiędzy instytucjami finansowymi, co przede wszystkim objawia się spadającymi marżami banków.  W czerwcu klienci bez problemu mogli uzyskać już kredyty hipoteczne z marżą poniżej 2 p.p. w euro i poniżej 1,5 p.p. w złotych. A banki nie powiedziały jeszcze w tej kwestii ostatniego słowa, przygotowując ciekawe oferty na początek jesieni.

Arkadiusz Rembowski, ZFDF, Money Expert - Początek roku 2010 to zdecydowanie nowy rozdział po zakończonym roku 2009. Przede wszystkim oferty banków znowu stały się przewidywalne i doradcy finansowi mogli ze spokojem realizować sprzedaż bez obaw, że bank wycofa się z udzielania waluty, o którą klient się ubiega, zwiększy niespodziewanie marżę lub podniesie wymagany wkład własny. Już z początkiem 2010 wróciła także konkurencja cenowa i wiele ofert zyskało na atrakcyjności, doradcy tym samym zyskali narzędzie pracy.

Joanna Tomkowiak, ZFDF, Wiceprezes Doradcy24 – Stale wzrastająca ilość transakcji była spowodowana uatrakcyjnianiem ofert bankowych – liczne promocje marż i prowizji, oraz podsycanymi przez media obawami przed wejściem  rekomendacji T, która może ograniczyć dostępność kredytów hipotecznych. Niestety anomalia pogodowe w maju znacznie zmniejszyły ilość transakcji w tym miesiącu, co miało znaczenie w ogólnym wolumenie kredytów hipotecznych wypłaconych w II kwartale. Rekordowe wyniki hipoteki w czerwcu pozwalają sądzić, że możemy liczyć na dalsze wzrosty wartości sprzedaży kredytów hipotecznych.

Tabela 1: Wartość sprzedaży kredytów hipotecznych wśród członków Związku Firm Doradztwa Finansowego w I półroczu 2010 roku (w mln PLN).

Wartość wypłaconych KREDYTÓW HIPOTECZNYCH w I półroczu 2010 roku (w mln PLN)

Lp.

Nazwa firmy

styczeń- czerwiec 2010 r.

1.

Open Finance

3 110,00

2.

DK Notus

889,00

3.

Expander

870,30

4.

Doradcy24

282,60

5.

Money Expert

260,00

6.

AZ Finance + Golgenegg

165,82

7.

Credit House Polska

83,00

8.

Gold Finance

49,77

9.

Real Finance

5,20

Razem:

5 715,69


Źródło: Związek Firm Doradztwa Finansowego

Rośnie sprzedaż inwestycji
Jeszcze większy wzrost doradcy zrzeszeni w ZFDF zanotowali w sprzedaży produktów inwestycyjnych. O ile w zeszłym roku do czerwca było to 2,285 mld PLN, to w tym roku wartość ta sięgnęła aż 4,166 mld PLN, a więc niemal dwukrotnie więcej. Ponadto widać tendencję wzrostową: wartość sprzedanych produktów inwestycyjnych w II kwartale tego roku wzrosła o prawie 200 mln PLN w stosunku do I kwartału.

Krzysztof Barembruch, Prezes ZFDF, Wiceprezes AZ Finanse - Wyniki sprzedażowe firm branży doradztwa finansowego zrzeszonych w ZFDF  osiągnięte w pierwszej połowie 2010 roku należy uznać za bardzo dobre. Z jednej strony  wolumen udzielonych za pośrednictwem firm branży  kredytów hipotecznych stabilizuje się na wysokim poziomie, z drugiej strony wyraźnie w stosunku do poprzednich okresów wzrasta wartość produktów inwestycyjnych skutecznie oferowanych przez firmy z branży.  Szczególnie ten drugi wskaźnik świadczy dobrze  o ewolucji firm doradztwa finansowego, z instytucji  skupionych na kredytach hipotecznych do podmiotów świadczących kompleksowe doradztwo. W naszej opinii ta tendencja będzie się utrzymywała w kolejnych okresach. Adrian Jarosz, ZFDF, Prezes Open Finance - W pierwszym półroczu 2010 roku zaobserwowaliśmy wzrost zainteresowania produktami inwestycyjnymi. Wynika to z faktu, że banki stale udoskonalają swoje oferty. Wzrasta też poziom wiedzy Klientów, którzy coraz częściej interesują się właśnie tymi produktami.

Tabela 2: Wartość sprzedaży produktów inwestycyjnych wśród członków Związku Firm Doradztwa Finansowego w I półroczu 2010 roku (w mln PLN).

Wartość wypłaconych PRODUKTÓW INWESTYCYJNYCH w I półroczu 2010 roku (w mln PLN)

Lp.

Nazwa firmy

styczeń- czerwiec 2010 r.

1.

Open Finance

3 991,00

2.

Wealth Solutions

102,65

3.

Expander

47,70

4.

AZ Finance + Golgenegg

16,61

5.

Real Finance

4,10

6.

Money Expert

2,00

7.

Gold Finance

1,81

8.

Doradcy24

1,00


Razem:

4 166,87Źródło: Związek Firm Doradztwa Finansowego
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.