Banki łagodzą politykę kredytową

Dziś jest: Środa, 21 października 2020, Imieniny: Urszuli, Hilarego
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Kredyty

2009-12-02

Banki łagodzą politykę kredytową

Na rynku kredytów hipotecznych widać kolejne pozytywne zmiany. Do rządowego programu „Rodzina na swoim” dołączył niedawno Lukas Bank. Bank Ochrony Środowiska zaproponował klientom promocyjne marże, a ING Bank Śląski – obniżył minimalny wkład własny.


Lukas Bank wprowadził do oferty preferencyjny kredyt mieszkaniowy z dopłatami w ramach rządowego programu „Rodzina na swoim”. Marża kredytowa wynosi 2,4%, a do końca listopada obowiązywała promocja, w ramach której klienci z wkładem własnym na poziomie co najmniej 10% nie musieli płacić prowizji za udzielenie kredytu. Przy wkładzie własnym nieprzekraczającym 10%, prowizja wynosiła z kolei 0,9% kwoty kredytu. Minimalna kwota kredytu to 40 tys. zł, a maksymalny okres kredytowania sięga 35 lat. O preferencyjny kredyt z dopłatami mogą ubiegać się małżonkowie oraz osoby samotnie wychowujące dziecko, pod warunkiem, że żadna z tych osób nie jest lub nie była stroną innej umowy kredytu preferencyjnego.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego obniżył natomiast Bank Ochrony Środowiska. W ramach trwającej do końca roku promocji, marża dla kredytu złotowego została obniżona o 0,5 p.p., a w przypadku kredytów walutowych - o 0,3 p.p. Promocyjne marże dla kredytów złotowych, w zależności od wkładu własnego klienta, wynoszą teraz od 1,8 do 3,3 p.p. powyżej WIBORU. W przypadku kredytów udzielanych w dolarach lub euro najniższa marża wynosi z kolei 3,5 p.p. Warunkiem otrzymania tańszego kredytu jest założenie Konta Wyjątkowego i zadeklarowanie stałych miesięcznych wpływów w wysokości co najmniej 3 tys. zł. Bank wymaga także ustanowienia dwóch stałych zleceń bądź poleceń zapłaty (jedno z nich może obsługiwać spłatę kredytu). Maksymalny okres kredytowania wynosi 50 lat, a w dowolnym momencie można wystąpić o wakacje kredytowe, czyli maksymalnie trzyletnią prolongatę w spłacie kapitału.

ING Bank Śląski obniżył z kolei minimalny wkład własny przy kredytach hipotecznych. Od 30 listopada LTV wynosi 90% (wcześniej: 80%), tym samym minimalny wkład własny ustalono na poziomie 10%. Bank udziela złotowych kredytów hipotecznych na okres do 40 lat, przy czym maksymalny okres kredytowania dla kredytów z niskim wkładem własnym wynosi 30 lat. Za podwyższone ryzyko związane z niższym wkładem nie jest pobierana opłata. Minimalna kwota kredytu wynosi 20 tys. zł, a maksymalna uzależniona jest od zdolności kredytowej wnioskodawcy oraz wartości nieruchomości.

Justyna Niedzielska
ekspert ds. finansów osobistych portalu Inwestycje.pl
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.